HTML, Hyper Text Markup Language ifadesinden oluşturulmuş bir İngilizce kısaltmadır ve Türkçe'ye "Hiper Metin İşaretleme Dili" şeklinde çevrilebilir. Bir işaretleme dilinin temel işlevi, bir belge içindeki metnin (text) yapısını, biçimini ve genel görünümünü tanımlayacak kuralları içermesi ve bunun uygulanmasına olanak vermesidir.
İşaretleme dilinin kuralları belgeye yüklendikten sonra doğal olarak belge, bu kuralları okuyup nasıl uygulayacağını bilen bir bilgisayar programı tarafından işlenmelidir. Burada oluşturulan HTML içerikleri tarayıcılar tarafından anlamlaştırılarak, gördüğümüz web sitelerinin temelini oluştururlar.
HTML öğrenebilmeniz için herhangi bir metin editörünü kullanmanız yeterlidir. Bu noktada size Sublime Text ve Notepad++ gibi bazı başarılı metin editörlerini önerebiliriz. Bu editörler, HTML kodlarını yazarak bir web sitesi inşa etmek için kullanılmaktadır. Bu tür uygulamalar, görsel olarak yapmış olduğunuz işlemleri, arkaplanda HTML koduna dönüştürmektedir. Dilerseniz, Web Programlama kursunu tamamladıktan sonra, WYSIWYG uygulamaları kullanarak web sitenizi geliştirebilirsiniz. Ancak; HTML kodlamayı iyi bir şekilde öğrenmek için ilk etapta bu uygulamaları kullanmamanızı, HTML kod vurgulama özelliğine sahip metin editörleri kullanmanızı tavsiye ederiz.
HTML dosyalarının çalıştırılması için oluşturduğunuz dosyaların sonuna .html uzantısı eklemeniz ve bir internet tarayıcısı üzerinde açmanız yeterli olacaktır. Böylelikle yazmış olduğunuz HTML kodları ile oluşturduğunuz web sitesini görüntüleyebilirsiniz.
Bir HTML belgesi başlıca iki kısımdan oluşur:
  1. Baş (HEAD) metni
  2. Gövde (BODY) metni
Baş metni, sayfaya ait başlıkla ilişkili ifadeleri içerir.
Gövde metni ise, HTML koduna ait asıl metni içerir. Bu metin,
  • Paragraflar,
  • Listeler ve
  • Diğer elemanlardan oluşur.
Genel olarak buraya kadar anlatılanları bir çatı altında toplayacak olursak:
  • Tüm HTML belgeleri tip deklerasyonu ile başlamak zorundadır: <! DOCTYPE html>
  • HTML belgeleri, <html> etiketi ile başlar ve </html> etiketi ile biter.
  • HTML belgesi içindeki görüntülenen kısım ise <body> ve </body> etiketleri arasında yer alır.
HTML derslerine başlamadan önce, az önce anlattığımız olayı basit bir örnekle gösterelim:
Öncelikle istediğiniz bir metin editörünü açın ve aşağıdaki kodları yazın.
<html>
<head>
<meta charset="utf-8">
</head>
<body>
Merhaba Geleceğini Kodla!
</body>
</html>
Daha sonra oluşturduğunuz bu dosyayı kaydedin. Açılan diyalog penceresinde, dosya isminin sonuna .html uzantısını ekleyin. Böylelikle dosyanın bir metin dosyası değil, html dosyası olduğunu belirtmiş olduk.
Oluşturduğunuz html dosyasına çift tıklayın ve web tarayıcınızda çalıştırın.
Kodun çıktısı aşağıdaki gibidir.

Yorum Yap

Daha yeni Daha eski