UPDATE  KOMUTU
Diğer derslerimizde bahsettiğimiz ve örneklerle açıkladığımız gibi select veri çekme işine yarıyordu,insert ise tablomuza yeni veri eklememize yarıyordu.
Update ise olan bir kayıdı değiştirip,güncellememize yarıyordu.Bütün sütunları yeni bir değerle değiştirebileceğimiz gibi sadece bir sütunumuzu ya da birden fazla sütunumuzu değiştirebiliriz.

Kullanımı için öncec UPDATE diyoruz Sonra tablo adını yazıyoruz. Değiştirmek istediğimiz tablonun adı. Sonra SET  diyoruz. Colon adı='değeradı' giriyoruz işlemimizi gerçekleştiriyoruz.
Şimdi bunları görseller ile süsleyerek anlatalım.


Yukarıdaki görselde benim oluşturduğum bir tablom ve bu tablomda eklemiş olduğum veriler var.
Şimdi ben bu tablomdaki SOYAD VE İL  KISIMLARINI GÜNCELLEMEK İSTİYORUM.
SOYAD ALANINDAKİ HER YER "TÜRKİYE" OLSUN.
İL ALANIMDAKİ HER YER İSE "ANKARA"  OLSUN.
Hemen kodlarımızı yazalım.

SELECT * FROM kişiler
UPDATE kişiler 
SET soyad='TÜRKİYE',il='ANKARA'


Burada ne yaptık ? Select komutu ile ilk önce değişiklik yapacağım tablomu seçtim. Daha  sonra update komutunu kullandım yani güncelleme komutumuz. Sonra Set dedim ve ardından değiştirmek istediğimi kolon isimlerini yazdım. Ben soyad ve il kolonlarını değiştirdim. Artık sizler hangi kolonları değiştirmek isterseniz onu yazacaksınız.Şimdi kodumuzun çıktısına bakalım.

  Gördüğünüz gibi soyad alanım belirtmiş olduğum TÜRKİYE ile. İl alanım ise belirtmiş olduğum ANKARA ile güncellendi. Microsoft Sql Server'da Güncelleme işlemi bu kadar. İlerleyen derslerde Şartlı güncellemeleri de göreceğiz. Şimdilik bu kadar herkese iyi çalışmalar.

Yorum Yap

Daha yeni Daha eski