Daha önceki derslerimizde Where şartından kısaca bahsetmiştik. Bu dersimizde ise Where Şartını uygulamalarla göstereceğiz. Yani bir tane tablomuz olacak,o tablodaki verileri belirli şartlara göre çağıracağız.
İlk Önce Select * from kişiler diyorum ve kişiler tablomu çağırıyorum.
Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi kişiler tablomdaki verilerin hepsi geldi.
Şimdi burada ismi Ali olanların bütün verilerinin gelmesini istiyorum.
O halde şu kodu yazacaksınız.
SELECT  * FROM kişiler  WHERE ad='Ali'
Kodumuzu yazdık ve şimdi çıktısına bakıyoruz. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bana ismi Ali olan arkadaşımızın bütün verilerini getirdi.

Farklı bir örnek yapalım. Bu sefer de İli Kocaeli olan kişileri listeleyelim. Hemen kodumuzu yazıyoruz. SELECT  * FROM kişiler  WHERE il='Kocaeli' kodumuz bu şimdi çıktısına bakıyoruz.Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi İli Kocaeli olan arkadaşımızın verilerini bize getirdi.Sql Server da where eşittir şartı bu kadar. 
Şimdi ise Eşit değildir komutuna bakalım. Yani ben o kodumu yazdığımda bana onun haricindeki kişileri veya illeri olanları getirecektir.
Hemen örneklerle gösterelim.
Yukarıdaki örnekte ili Kocaeli olanları çağırdık ve 1 kişi çıktı. Şimdi ise İLİ KOCAELİ OLMAYANLARI ÇAĞIRALIM. EŞİTTİR YERİNE YAZACAĞIMIZ FORMÜL
Kodumuz:  SELECT  * FROM kişiler WHERE il<>'Kocaeli' Burada ne dedik. Kişiler tablosunu seç bana ili Kocaeli dışında olanların hepsini çağır. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi İli Kocaeli dışında olanların hepsini çağırdı.

Where şartımızın mantığı kısaca bu kadardır. Eğer daha fazla şart görmek ve uygulamak  istiyorsanız 
Herkese iyi çalışmalar.

Yorum Yap

Daha yeni Daha eski